ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ενίσχυση του ΕΣΥ ενάντια σε κάθε είδους ανισότητα στην πρόσβαση στο δημόσιο σύστημα υγείας
Διερεύνηση των καταγγελιών της ΠΟΕΔΗΝ και της ΟΕΓΕ για τις κλίνες ΜΕΘ
Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. με αφορμή τις καταγγελίες των συνδικαλιστικών οργανώσεων (ΠΟΕΔΗΝ – ΟΕΝΓΕ) για τις ανεπάρκειες του υγειονομικού συστήματος στην αντιμετώπιση της κρίσης της πανδημίας, επισημαίνει τα εξής:
Δυο χρόνια μετά την πανδημία βρισκόμαστε σε νέα έξαρσή της, με πολλούς διασωληνωμένους εκτός ΜΕΘ. Τεράστιες είναι οι ευθύνες της Κυβέρνησης γιατί δεν ενίσχυσε το δημόσιο σύστημα υγείας και δεν παίρνει κανένα από τα μέτρα που διεκδικεί το υγειονομικό και συνδικαλιστικό κίνημα για να προστατέψει την υγεία των πολιτών. Αντίθετα, επιτρέπει σε συνθήκες πανδημίας το δικαίωμα στην Υγεία να γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από ιδιωτικές εταιρείες. Ευθύνες έχουν και όλες οι προηγούμενες μνημονιακές κυβερνήσεις, που δεν ενίσχυσαν το ΕΣΥ.
Σ’ αυτό το πλαίσιο είναι ακόμα πιο επιτακτικό να μην επιτρέψουμε να ενταθούν οι ανισότητες στην πρόσβαση στο δημόσιο σύστημα υγείας και στις ΜΕΘ.
Οι σοβαρές καταγγελίες της ΠΟΕΔΗΝ και της ΟΕΝΓΕ για όξυνση των ανισοτήτων στην πρόσβαση στο σύστημα υγείας, με επίδικο τα κρεβάτια ΜΕΘ, πρέπει να διερευνηθούν σε βάθος από τη δικαιοσύνη.
Κανενός είδους ανισότητα δεν πρέπει να γίνει ανεκτή.
Ο Υπουργός Υγείας και η Κυβέρνηση αντί να απειλούν, με πρόθεση να εκφοβίσουν το συνδικαλιστικό κίνημα και να το χειραγωγήσουν, οφείλουν:
Σημείωση: Ο κ. Πλεύρης είναι Υπουργός Υγείας και όχι πρόεδρος κάποιας εξεταστικής επιτροπής.
Από την Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.