Χαιρετισμός του μέλους της Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
Χαράλαμπου Κόκκινου στο Συνέδριο ΔΟΕ – ΠΟΕΔ
Αντιπροσωπεία της Εκτελεστική Επιτροπής (Ε.Ε.) της ΑΔΕΔΥ αποτελούμενη από τους: Χαράλαμπο Κόκκινο, Σπύρο Μαρίνη, Παντελή Βαϊνά παρέστη στο 27ο Συνέδριο της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (Δ.Ο.Ε.) και της Παγκύπριας Οργάνωσης Ελλήνων Δασκάλων (Π.Ο.Ε.Δ.) που πραγματοποιήθηκε στην Αλεξανδρούπολη στις 2-5 Ιανουαρίου 2024 .
Στο χαιρετισμό του το μέλος της Ε.Ε. της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. Χαράλαμπος Κόκκινος αναφερόμενος και στη θεματολογία του Συνεδρίου επεσήμανε τα εξής:
Η ΑΔΕΔΥ είναι συνοδοιπόρος, προωθεί, αγωνίζεται και επιδιώκει λύσεις στα ζητήματα που απασχολούν την εκπαιδευτική κοινότητα. Ζητά από την κυβέρνηση και το σύνολο του πολιτικού κόσμου να ικανοποιήσει τα δίκαια αιτήματα του Κλάδου που προσφέρει καθημερινά και υπηρετεί την δημόσια εκπαίδευση που αποτελεί “πυλώνα” του κοινωνικού κράτους. Συγχρόνως μέσω του Κοινωνικού Πολύκεντρου της ΑΔΕΔΥ διοργανώσαμε ημερίδες και προχωρήσαμε σε έκδοση μελέτης που αναδεικνύει το σημαντικό ρόλο των εκπαιδευτικών και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατά τη διάρκεια της έξαρσης της πανδημίας.
Τέλος,
είμαστε υποχρεωμένοι ως Έλληνες να δηλώσουμε αλληλεγγύη και να ενώσουμε τις δυνάμεις με τα αδέρφια μας Έλληνες που ζουν στη Κύπρο. Συμπληρώνονται εφέτος πενήντα (50) χρόνια από την Τουρκική εισβολή στη Κύπρο, την παράνομη κατάληψη του 38% του εδάφους της και την εξόντωση αλλά και την εκδίωξη χιλιάδων Ελληνοκυπρίων από τις πατρογονικές εστίες.
Η Λευκωσία παραμένει η μοναδική διχοτομημένη πρωτεύουσα κράτους και στο Πενταδάκτυλο είναι προκλητικά χαραγμένες οι σημαίες του βαρβάρου κατακτητή και του ψευδοκράτους!
Είμαστε υποχρεωμένοι να μην ξεχνάμε, να ενώσουμε τις δυνάμεις μας διεκδικώντας δίκαιη λύση του Κυπριακού με βάση το Διεθνές Δίκαιο και τις αποφάσεις των Διεθνών Οργανισμών και να απομακρυνθούν τα Τουρκικά στρατεύματα κατοχής.
Εύχομαι ολόψυχα:
καλή χρονιά, καλή επιτυχία στο συνέδριο σας και η επόμενη συνάντηση μας να γίνει σύντομα και με την Κύπρο ελεύθερη και δικαιωμένη.
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ
Μέλος Εκτελεστικής Επιτροπής ΑΔΕΔΥ
Χαιρετισμός του μέλους της ΕΕ – Χ.Κόκκινου – Συνέδριο ΔΟΕ-ΠΟΕΔ