ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Πανελλαδική δράση για την ανάδειξη των ζητημάτων της Παιδείας
Η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικές Ομοσπονδίες ΔΟΕ – ΟΛΜΕ – ΟΙΕΛΕ, ύστερα από την κοινή σύσκεψη που είχαν στις 31/01/2022, συναποφάσισαν την πραγματοποίηση πανελλαδικών δράσεων για την ανάδειξη των ζητημάτων της Παιδείας που αφορούν όχι μόνο τους εκπαιδευτικούς, αλλά ολόκληρη την κοινωνία, όπως:
Οι δράσεις θα γίνουν στην περιφέρεια και στην Αθήνα με τη συμμετοχή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., της ΔΟΕ, της ΟΛΜΕ, της ΟΙΕΛΕ, των Νομαρχιακών Τμημάτων της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. και των τοπικών συλλόγων των εκπαιδευτικών.
Οι δράσεις θα ξεκινήσουν από τις περιφέρειες της Κρήτης και της Ηπείρου και συγκεκριμένα:
Την παραμονή Τετάρτη, 9 του Φλεβάρη του 2022, θα γίνουν επισκέψεις στους εργασιακούς χώρους, συνέντευξη τύπου και συγκέντρωση συνδικαλιστικών στελεχών.
Την παραμονή Τρίτη, 15 του Φλεβάρη του 2022 θα γίνουν επισκέψεις στους εργασιακούς χώρους, συνέντευξη τύπου και συγκέντρωση συνδικαλιστικών στελεχών.
Για να διευκολυνθούν οι εργαζόμενοι να συμμετέχουν στις κινητοποιήσεις η Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ. κηρύσσει Στάση Εργασίας για όλους τους εργαζόμενους στο Δημόσιο, ως εξής:
Για τη στήριξη των κινητοποιήσεων θα υπάρξουν αναλυτικές ανακοινώσεις από τις Ομοσπονδίες και περαιτέρω εξειδίκευση του διεκδικητικού πλαισίου.
Για τις δράσεις στις υπόλοιπες περιοχές της χώρας θα ενημερωθείτε με νεότερη ανακοίνωσή μας.
Από την Εκτελεστική Επιτροπή της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
2022.02.02 – Ανακοίνωση – Για πανελλαδική δράση για την ανάδειξη των ζητημάτων της Παιδείας
2022.02.02 – Αφίσα – Περιφέρεια Κρήτης – Ημέρα Δράσης για την Παιδεία