Πως η Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών έγινε Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της κρατικής/ συστημικής βίας κατά των φεμινιστριών
Την Παρασκευή, 27 Νοεμβρίου 2020, Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών μεταξύ άλλων δηλώσεων για τον εορτασμό της ημέρας είχαμε:
Παρόλα αυτά και σε αντίθεση με τις προηγούμενες δηλώσεις το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και η κυβέρνηση επέλεξαν να τιμήσουν την Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη της βίας κατά των Γυναικών με κρατικό αυταρχισμό, καταστολή, παράνομο αποκλεισμό, προσαγωγές και τελικά τις συλλήψεις 11 φεμινιστριών που συμμετείχαν σε συμβολικές δράσεις για την 25η Νοεμβρίου στην πλατεία Συντάγματος. Όλες οι συμμετέχουσες τηρούσαν απολύτως τα μέτρα προστασίας για τον COVID 19, φορώντας μάσκες και τηρώντας αποστάσεις, αλλά φαίνεται, ότι αυτό δεν ήταν αρκετό. Τελικά μετά τη σύλληψή τους ορίστηκε τακτική δικάσιμος για υποτιθέμενη παραβίαση των περιοριστικών μέτρων με βάση το άρθρο 285 του ΠΚ (παραβίαση μέτρων για την πρόληψη ασθενειών).
Ανάμεσα στις συλληφθείσες είναι και δύο μέλη της Γραμματείας Ισότητας της Α.Δ.Ε.Δ.Υ., η Κ.Γ. και η Χρ. Μ.
Την ίδια μέρα, που γυναίκες διαδηλώνουν ενάντια στη βία, που οι ίδιες υφίστανται στη δουλειά, στο σπίτι, στο δρόμο, είναι η ημέρα που οι ίδιες καταλήγουν να δέχονται επίθεση από την αστυνομία.
Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα της κυβέρνησης της Ν.Δ. που εργαλειοποιεί την πανδημία επιβάλει στην κοινωνία το δόγμα «νόμος και τάξη» για να επιβάλει τη σιωπή και να φιμώσει κάθε δημοκρατική φωνή.
Καταγγέλλουμε:
Καταδικάζουμε απερίφραστα την αστυνομική βία κατά των γυναικών
Απαιτούμε:
Δε θα παραιτηθούμε από το δικαίωμά μας να διαδηλώνουμε κατά της έμφυλης βίας απαιτώντας από την πολιτεία να πράξει το αυτονόητο.
Από τη Γραμματεία Ισότητας της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
Γραμματεία Ισότητας – Δελτίο Τύπου – Παγκόσμια Ημέρα για την εξάλειψη της βίας