Κλιμάκιο της Εκτελεστικης Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ αποτελούμενο από το Δημήτρη Μπράτη και το Χαράλαμπο Κόκκινο συνοδευόμενο απο τα μέλη του Νομαρχιακου Τμήματος στις 13 και 14 Μαΐου επισκέφθηκε δημόσιες υπηρεσίες, πραγματοποίησε συνάντηση συνδικαλιστικων στελεχών και παραχώρησε συνέντευξη Τύπου στα τοπικά ΜΜΕ.
Έγινε κάλεσμα για μαζικη συμμετοχή στην απεργιακη κινητοποιηση της ΑΔΕΔΥ στις 21 Μαΐου, παρουσιάστηκε το διεκδητικο πλαίσιο και αναδείχθηκαν τα ζητήματα που απασχολούν τους δημόσιους υπαλλήλους.