Και το μυαλό του είναι θολό…
Δεν μιλάμε για τον ποιητή Φανφάρα. Ο λόγος για τον εκλεγμένο των «Παρεμβάσεων» στην ΕΕ της ΕΔΟΘ Γ. Κρεασίδη, ο οποίος αντί να εστιάσει στο απαράδεκτο γεγονός της χρήσης αίθουσας της ΕΔΟΘ από φασίστες, προσπάθησε με νοητικές ακροβασίες να βάλει στο κάδρο των ευθυνών την ΓΓ της ΕΕ και τη ΔΑΣ (!) και να ανακαλύψει «ευθύνες του προεδρείου» (και όχι του Προέδρου).
Τι κι αν…
Όλα τα παραπάνω είτε τα ξερει ο Γ. Κρεασίδης και ζήλεψε τον Γκέμπελς ή δεν τα ξέρει οπότε ας αναρωτηθεί γιατί είναι εκλεγμένος στην ΕΕ της ΕΔΟΘ (γιατί η άγνοια είναι επικίνδυνη). Όπως και να ‘χει βέβαια, ένα είναι σίγουρο: όταν το αντι-ΠΑΜΕ μένος γίνεται λόγος ύπαρξης, δεν έχει σημασία αν το θέμα αφορά φασίστες ή αν θα ξεπλύνουν την κυβερνητική παράταξη… Ανίατη ασθένεια για τον χώρο που εκπροσωπεί – αλλά αυτό είναι πρόβλημά τους. Κάνει όμως ζημία στην οργάνωση και στην πάλη των εργαζομένων, υπονομεύει τους αγώνες τους – και αυτό είναι πρόβλημα όλων μας.
Γιατί ο φασισμός πολεμιέται με συνεπή και μαχητική πάλη, όχι με φανφάρες.
15 Μαΐου 2024